До уваги громадян, які проживають на тимчасово окупованій території України! 24.02.2016 набрав чинності Закон України №990- VIII від 04.02.2016 року щодо особливостей порядок реєстрації на території України смерті або народження особи, яка померла або народилась на тимчасово окупованій території України.
Цим Законом спрощується порядок реєстрації на території України смерті або народження особи, яка померла або народилась на тимчасово окупованій території України.
Особливості цього Закону полягають в тому , що:
- особи, виключний перелік , яких визначений ст.257-1 ЦПК України, після отримання в будь-якому РАГС за межами окупованої території відмови в державній реєстрації смерті або народження особи, можуть звернутись з заявою про встановленням факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України до будь-якого суду України, незалежно від місця його розташування, за межами такої території ;
- заява про встановлення зазначеного факту розглядається судом невідкладно з моменту надходження такої заяви;
- ухвалене судове рішення звертається до негайного виконання та його апеляційне оскарження не зупиняє його виконання;
- копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Суд звертає вашу увагу, що в заяві про встановлення факту народження ( смерті)особи на тимчасово окупованій території України , відповідно до ст.258 ЦПК України, повинно бути зазначено:
1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;
2) причини неможливості одержання документів, що посвідчують цей факт;
3) докази, що підтверджують факт
Розглядаючи справи про встановлення факту народження ( смерті) суд перевіряє наступні документи та докази: висновок відділу ДРАЦС про відмову у видачі свідоцтва про народження ( або смерть); документи на підтвердження місця проживання особи; повноваження особи для звернення до суду з зазначеною заявою та участі в суді, докази, які достовірно підтверджують факт народження ( смерті) особи у певний час; медичні довідки; пояснення заявників покази свідків, які підтверджують факт народження ( смерті) особи, довідки бюро ритуальних послуг по похованню; довідки комісії по перевірці причин катастрофи і загибелі людей, із зазначенням прізвищ, фотознімки та інші речові докази які містять аудіовізуальну інформацію про обставини, що мають значення для справи.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Цивільного процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., №№ 40-42, ст. 492) такі зміни:
1. Доповнити статтею 257-1 такого змісту:
"Стаття 257-1. Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України
1. Заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
2. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України,розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
3. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
4. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
5. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи".
2. Частину першу статті 367 доповнити пунктом 8 такого змісту:
"8) встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України".
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Президент України П.ПОРОШЕНКО
м. Київ
4 лютого 2016 року
№ 990-VIII